دکتر پدرام معینی

پزشک هومیوپاتی


مشاوره درمانی

مروري بر تحقيقات انجام شده در هوميوپاتي

از سال 1943 تا سال 1990 ، 106 كارآزمايي باليني (Clincal trial) كه اكثراً Double-blind (دوسويهكور) بودهاند . بر روي روش هوميوپاتي انجام شده است كه عناوين اين مطالعات بهمراه سال پژوهش ، مجلهاي كه در آن تحقيق چاپ شده است ، زبان نگارش ، امتياز مطالعه از نظر كيفي و نتايج تحقيقات به طور خلاصه در زير مشاهده ميكنيد . با دقت در اين مطالعات متوجه ميشويم كه از مجموع 106 بررسي ، 81 مطالعه اثربخشي هوميوپاتي را در درمان بيماريهاي مختلف نشان دادهاند.

نتايج متاآناليزهاي (Meta Analysis) مختلف از سال 1995 - 1943 در مقالهاي در مجله ( Lanced ( 11 نيز بررسي شده است كه حتي با اشارهاي اجمالي به نتايج در زمينههاي مختلف ميتوان به كارايي هوميوپاتي در درمان بسياري از بيماريها پي برد.

اخيراً نيز مقالهاي از Phill Hall در زمينة تحقيقاتي كه بر روي درمان بيماران مبتلا به AIDS از طريق هوميوپاتي صورت گرفته ، چاپ شده است . در اين مطالعه كه توسط يك مؤسسه تحقيقاتي در هفر با همكاري آزمايشگاههاي WHO صورت گرفته 129 بيمار + HIV بدون علامت (120 مرد به همراه 9 زن ) در طي يك زمان 3 تا 16 ماهه كه فقط بيماران داروهاي هوميوپاتيك دريافت ميكردند انتخاب شدند.

13 نفر از اين جمع در آزمايشات سريال (-) HIV گشتند . Dana Vllman هوميوپات آمريكايي در اين مورد ميگويد : « جالب اينجاست كه بدانيد وقتي در سال 1994 يك نوزاد + HIV- ، HIV شد خبري بسيار داغ بود و ماهها محافل علمي بر روي آن بحث ميكردند . »

با بررسي MEDLINE از سال 1994 تا 1998 مقالاتي در زمينة اثربخشي هوميوپاتي در موارد زير نيز موجود ميباشد :
1) Meningo coccal septicemia
2) pediatric oncology
3) female reproductive health care
4) meno pausal symptom
5) asthma
6) infertility
7) breast cancer
8) painful muscle spasm associated with malignant spinal cord compression
9) Depression
10) mastodynia - premenstraul syndrom
11) arthritis
12) blood coagulation

در كشور ما نيز چندين مقاله تحقيقاتي در اين زمينه موجود است كه به چند مورد از آنها اشاره ميشود :
1 - بررسي تأثير هوميوپاتي در وزوزگوشهاي با علت ناشناخته مقاوم به درمانهاي رايج كه اثربخشي اين شيويه درماني را در كاهش شكايت بيماران نشان داده است .
2- تأثير درمان به روش هوميوپاتي در دوران بارداري ، زايمان و پس از زايمان
3- طب پيشگيري هوميوپاتيك كه اثر بخشي اين شيوه را در جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي مختلف در كودكان اعم از عفونتهاي اطفال - آنوماليهاي نوزادان - استعداد به سرماخوردگي مكرر - لوتتيهاي مكرر - گلو دردهاي راجعه و سينوزيت و رنسيت و پنومونيهاي راجعه و گاستروانتريتها با استفاده از داروهاي مناسب بنيادي (constitutional) و نيز آنتي ميازماتيك نشان ميدهد .
بهر حال اين روزها دامنه تحقيقات در زمينههاي مختلف هوميوپاتي اعم از clinicaltrial - meta - angalysis طريقة كاركرد داروها - تغييرات باليني توليد شده توسط داروها - proving - اثرات بيوملكولي داروها در بدن - رضات بيماران و . . . در حال انجام گرفتن است . كه اميدواريم شاهد توسعه و پيشرفت روزافزون اين مطالعات در كشور خودمان در سالهاي آتي باشيم .


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سعیده [ 1391-07-30 ]
سلام من از دانشجوهای اولین دوره هومیوپاتی دکتر ناصری در ارومیه بودم و دیپلما گرفتم البته پزشک نیستم ولی یک مدت با یک پزشک هومیوپات کار کردم .بعد از این سالها علاقمند به مطالعه و تحقیق در این زمینه میباشم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر