دکتر پدرام معینی

پزشک هومیوپاتی


مشاوره درمانی

فلسفه هوميوپاتي

در مورد اينکه دارو هاي هوميوپاتي چگونه عمل مي کنند و مکانيسم درمان چيست . نظرات بسياري وجود دارد . در اين نوشتار سعي شده است تا به غالب اين تئوريها پرداخته شود.

همانطور که در مباحث قبلي ذکر شد داروي هوميوپاتي خود در حقيقت توانايي ايجاد بيماري را دارد. بطوري که براي پي بردن به خواص دارويي آن بايستي عده اي آن را داوطلبانه به مقادير زياد استفاده کنند تا بروز حالات و علائم باليني به دقت بررسي و گزارش شود براي نمونه با مصرف داروي هوميوپاتي قهوه علائم بي خوابي .عصبي شدن . حساس بودن به درد و ناملايمتي .. در فرد ايجاد مي شود (البته موقت و بعد از چند روز فرد خود به خود به حالت اوليه باز مي گردد) بدين ترتيب خصوصيات داروي هوميوپاتي (قهوه )ثبت مي شود (اثبات داروييproving)

حال اگر بيماري داشته باشيم که مشکل بي خوابي به همراه عصبي بودن (با جزئيات شبيه اثبات دارويي قهوه )داشته باشد در آن صورت مصرف مقدار کمي از آين دارو بيمار را درمان مي کند .

آنچه در عمل رخ مي دهد تحريک سيستم ايمني و حياتي بيمار است( مانند آنچه در واکسيناسيون رخ مي دهد)
بيماري در واقع اثر برهم کنش عامل بيماريزا (ميکروب -شوک روحي و عاطفي- مواد غذايي مضر -شرايط بد زندگي...)با موجود زنده(بيمار) مي باشد بدين ترتيب در ايجاد بيماري هر دو عامل دخيلند به گونه اي که اثر گذاري بر هر يک از آنها مي تواند منجر به درمان (ويا احيانا وخامت بيماري )شود .

در پزشکي کلاسيک اصل بر نابودي عامل بيماريزا ست اين امر در صورت تحقق مي تواند منجر به بهبودي کامل شود چيزي که در درمان بيماريهاي عفوني ( باکتريها) توسط آنتي بيوتيکها شاهد آن هستيم اما اين شيوه عملا محدوديتهاي فراوان دارد چرا که نه تنها براي بعضي بيماريهاي ويروسي درمان موثري وجود ندارد (هپاتيت - ايدز...)بلکه اصولا در اکثريت بيماريهاي مزمن عامل بيماريزا قابل شناسايي نبوده يا نمي توان آن را نابود کرد در نتيجه تنها با از بين بردن علائم بيماري سعي در کنترل بيماري مي شود (مسکنها)

در هوميوپاتي قسمت دوم بيماري اهميت مي يابد يعني فرد بيمار . و اعتقاد بر اين است که سيستم حياتي بيمار (ايمني و ...) قدرت ذاتي حل بيماري را دارد اما در اثر شوک ناشي از عامل بيماريزا به درستي عمل نمي کند بنابر اين با تنظيم مجدد آن مي توان بر بيماري غلبه کرد .
و اين امر در هوميوپاتي با تحريکي مشابه بيماري اعمال مي شود و به عبارتي بدن هوشيار مي شود. بيماري از ديدگاه هوميوپاتي چيزي نيست جز توهم بدن نسبت به شرايط بيماري يعني بدن نمي تواند به درستي اشکال را تشخيص بدهد.

در ديدگاه هوميوپاتي کل سيستم حياتي فرد توسط يک نيروي حياتي حفظ مي شود (وايتال فورس)سيستم ايمني (آنگونه که پزشکي کلاسيک در نظر دارد)تنها قسمتي از اين نيروي حياتيست . در برخورد با عامل بيماريزا (ميکروب يا هر گونه استرس)اين نيروي حياتي به گونه اي تقويت مي شود تا بر غلبه بر بيماري بتواند سلامت را باز گرداند.

در بيماريهاي مزمن ( که به راحتي و به خودي خود خوب نمي شوند)اين نيروي حياتي نمي تواند خود را به سطح نيروي بيماريزا برساند و در نتيجه برآن غلبه نمي کند و تنها باعث بروز يکسري واکنشها در بدن مي شود که ما آنها را علائم بيماري تلقي مي کنيم .

به عبارت ديگر علائم بيماري و آلام ناشي از آن چيزي نيست جز واکنشهاي بدن براي غلبه بر بيماري که در صورت غلبه نکردن بر بيماري بصورت دائم باقي مي مانند عطسه -آبريزش بيني -اسهال -سرفه-... واکنشهاي بدن است براي دفع عامل بيماريزا . آه کشيدن -بيقراري-تميز کردن وسواس گونه-... تماما رفتارهايي است که وجود فرد با هدف رهايي از بيماري انجام مي دهد اما به علت پايينتر بودن سطح توان فرد (نيروي حياتي )اين حالات تنها باعث رنج بيمار مي شوند بي آنکه در بهبودي نقشي داشته باشند

داروي هوميوپاتي در واقع با ايجاد بيماري در ست مشابه بيماري طبيعي فرد نيروي حياتي را تحريک و افزايش مي د هد (که اين امر به صورت يک تشديد بيماري گذرا و کوتاه مدت خود را نشان مي دهد) و بعد در مدت بسيار کوتاهي به علت مصنوعي و گذرا بودن بيماري دارويي(هوميوپاتي) نيروي حياتي مي تواند بر بيماري واقعي غلبه کند.
در عمل با يک بيماري گذرا و کاملا کنترل شده سيستم ايمني بدن تقويت شده و بربيماري غلبه مي کند .

اين پديده تشديد را مي توان با واکنشهاي گذرا بعد از واکسيناسيون مقايسه نمود(تب و بي حالي ...)البته در اکثر موارد به قدري کوتاه و خفيف است که بيمار متوجه آن نمي شود.

از نظر هوميوپاتي در يک بدن فقط يک بيماري ايجاد مي شود سردرد - درد معده-عصباني شدن-بي خوابي-عرق زياد کف دست و ...در يک بيمار تنها علائم يک بيماري هستند و (نه آنچنان که پزشکي کلاسيک به آن آعتقاد دارد) مثلا ? بيماري مختلف در يک نفر ! و تمامي اين حالات بايد با يک دارو حل شوند .

در عمل هم ميبينيم که معمولا تمامي عوارض اصلي بيماري با همديگر (از لحاظ زماني) و به دنبال يک استرس يا اتفاق روحي يا جسمي حادث شده است . جالب اينکه با درمان صحيح هوميوپاتي نيز تمامي اين ناراحتيها با هم از بين مي روند که اين مطلب خود گواه به هم پيوستگي اين مشکلات است . جدا نمودن علائم بيماريها و محدود کردن آنها با نامهايي چون ميگرن-زخم معده-روماتيسم-افسردگي- درد سياتيک ... جز گم شدن راه اصلي درمان اثري ندارد.

علائم بيماريها و آنچه بيمار از آن شکايت مي کند آن چيزي است که بايد به آن توجه کافي نمود تکيه بيش از حد بر نتايج آزمايشگاهي و دقت در پاتولوژي حاکم بر بيماري عليرغم اينکه جزو واقعيت بيماري مي باشند ولي اکثر موارد تاثيري در درمان ندارند.

چه بسيار مواردي که پزشک بعد از انجام آزمايشات و عکسهاي مختلف و رسيدن به تشخيص(تشخيص با معيارهاي کلاسيک) تنها با گفتن يک نام عجيب(ام اس-پارکينسون-لوپوس-پسورياسيس-...) و يا نا اميد کننده (انواع سرطانها-روماتيسم-ميگرن- ...) به بيمار او را ناچار از قبول نا علاج بودن بيماري اش مي کند. و اين سناريو هر روزه تکرار مي شود بي آنکه کسي به حق بپرسد که پس درمان کجاست؟ در نظر بگيريد که سنگ بزرگي در سر راه شما قرار دارد در بار اول شما براي حل اين مسئله سعي مي کنيد ابتدا آن را با زور تکان دهيد و بعد شروع مي کنيد ابتدا جنس سنگ سپس رنگ آنو منشا زمين شناسي آن. ... را تعيين مي کنيد!

اما هيچيک از اين اطلاعات در عمل نمي تواند در جابجا کردن آن نقشي داشته باشد (گرچه جزو حقايق آن سنگ هستند) در صورتيکه تنها با دانستن وزن سنگ و استفاده از يک اهرم مناسب و در نظر گرفتن شرايط زمين زير آن مي توان به راحتي آن را جا به جا کرد و اين همان نکته ايست که گاهي بيماران و پزشکان کلاسيک تعجب مي کنند که چطور اين همه آزمايش و بررسي نتوانسته بيماري را علاج کند در صورتي که يک داروي کوچک هوميوپاتي خط قرمزي بر روي تمام آلام بيمار مي کشد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

حميد [ 1391-04-07 ]
با سلام اولين بار است كه در مورد اين نوع درمان مطالعه كردم و بسيار خوشحال شدم ،آيا در كرج يا تهران مطب معرفي مي كنيد؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر