دکتر پدرام معینی

پزشک هومیوپاتی


مشاوره درمانی

داروسازي در هوميوپاتي

ساختن داروهاي هوميوپاتي توسط پروسههاي خاصي صورت ميگيرد كه به شرح مختصر آنها ميپردازيم :
1 ) Maceration :
در مورد گياهان اين فرايند را Maceration مينامند . در طي آن كل گياه را - بدون گرم و سرد كردن خرد مينمايند . ( البته بسته به نوع گياه و دارويي كه ميخواهد توليد شود ميتوان از برگ ، ساقه ، جوانه ، ريشه ، گل و يا حتي گرده گياه به طور مجزا جهت ساخت دارو استفاده نمود . ) هميشه سالمترين گياه و سالمترين قسمت آنرا انتخاب مينمايند و نيز سعي ميشود تا قسمتهاي انتخابي آنقدر كه ممكن ميشود عاري از ميكروارگانيسم باشد.

اول با آب سرد و سپس با آب مقطر آنرا شستشو ميدهند و سپس روي يك صفحه شيشهاي آنرا خرد مينمايند و بعد آنرا به داخل يك لوله آزمايش انتقال ميدهند و البته سعي ميشود اين لوله تيره باشد تا نور به آن نرسد .

روي اين گياه خرد شده آب مقطر اضافه مينمايند ( آب دوبار تقطير شده ) ، و بسته به نوع گياه آنرا براي مدتي ( معمولا 2 - 1 ماه ) در اين حالت قرار ميدهند تا تبادلات لازم صورت پذيرد . و نيز 20 - 5% الكل به آن اضافه مينمايند كه ميزان الكل افزوده به آن بستگي به درصد الكل خود گياه دارد .

محصول به دست آمده حداقل 2 هفته در درجه حرارت ( 30 - 15 ) معمولي و در محيط بسته ( پوشيده ) و تاريك ميماند و پس از آن آنرا با صافي صاف مينمايند . داروي بدست آمده داروي شمارهي صفر ميباشد كه به آن محلول مادر يا Mother Tincture M.t ميگويند كه هنوز تواندار نشده . ( هر چند كه در برخي موارد جهت درمان نيز از آن استفاده ميشود. ) پس از اين مراحل نوبت به تواندار كردن ( potertization ) ميرسد كه به سه روش صورت ميپذيرد :

الف - يك سي سي از M.t را برداشته و نه ميلي ليتر آب مقطر همراه با مقدار كمي الكل ( حلال ) - و يا حتي با 9cc الكل خالص - مخلوط مينمايند و سپس آنرا داخل يك لوله آزمايش به ميزان 3/2 ارتفاع آن ريخته و پس از بستن درب لوله ، آنرا براي 100 - 50 بار به شدت تكان ميدهند ( shaking ) و يا به شكل ضربه زدن به اجسام نيمه سخت مانند جلد چرمي كتاب اين كار را انجام ميدهند .

حال داروي به دست آمده ما 1X يا 1D كه به طور معمول به شكل X1 يا D1 نوشته ميشود و در واقع حروف اول « يك دهم » = Decimal يا X/1 = 1/10 ميباشد . براي تهيه D2 = X2 يك سي سي از X1 يا D1 برداشته و آنرا با 9cc حلال مخلوط نموده و مراحل Shaking را دوباره انجام ميدهند كه داروي حاصله را D2 = X2 ( با رقت ملكولي 2- 10 = 100/1 ) مينامند و به همين ترتيب 3- 10= D3 به دست ميآيد .
( در هوميوپاتي به طور معمول از داروي D5 يا X5 به بالا استفاده ميشود .)

ب - در روش ديگر 1cc از M.t را با 99cc حلال حل كرده و محلول حاصل را C1 (حرف اول Centimal) مينامند كه داراي رقت ملكولي ( 2- 10 = 100/1 ميباشد و اگر 1cc از C1 را با 99cc محلول مخلوط نموده و Shaking را انجام دهيم ، داروي حاصل C2 با دقت 4- 10 = 10000/1 به دست ميآيد . از نظر علم شيمي C3 = X6 است چون رقت ملكولي آنها برابر است ، ولي از نظر هوميوپاتي اين دو با هم فرق داشته و شايد اثرات مشابهي را داشته باشند ، اما در جزييات متفاوت خواهند بود ، چون در اين دو روش ميزان انتقال فركانس در هر بار متفاوت از هم است .
از نظر شيمي هم با توجه به عدد آوو گادرو ( 23- 10 × 02/6 ) ، داروي C12 به بالا آب مقطر محض ميباشد ، لذا نميتوان اثر شيميايي براي آن قائل بود .

2 ) روش LM :
در اين روش فرايند داروسازي با رقت 50000/1 شروع ميشود كه در واقع از لحاظ علم شيمي از همان ابتدا هيچ گونه chemical effect اي را نميتوان براي آن منظور نمود . لكن هوميوپاتهايي كه با اين روش كار مينمايند معتقدند كه با اين روش aggrevation (تشديد موقت نشانههاي بيماري موجود ) بيمار بسيار ملايمتر بوده و مدت زمان بسيار كوتاهتري را دارد . ولي دفعات مصرف دارو توسط بيمار در آن افزايش مييابد .

3 ) روش trituration : ( ساخت دارو بدون استفاده از آب مقطر و الكل ) به منظور ساخت دارو از مواد جامد از روش ابداعي هانمن كه بعضي آنرا شاهكار وي ميپندارند بهره ميبرند . به اين صوت كه يك گرم از ماده جامد را انتخاب نموده ( براي مثال مغز پوسته صدف دريايي براي ساختن ( Calcaria carbonica ) و سپس آنرا در هاون ريخته و نه گرم ( 9gr ) پودر شير خشك به آن اضافه كرده و حداقل يك ساعت به هم ميزنند . ( ده بار در جهت عقربههاي ساعت و ده بار در خلاف جهت آن ) و نام آنرا X1 ميگذارند و به اين فرآيند Trituration ميگويند.

در هوميوپاتي تهيه دارو در حقيقت تنها يك فرايند انتقال ميباشد و داروي هوميوپاتي غيرمادي بوده و در واقع انرژي دروني آزاد شدهاي است كه در اين بين مسووليت درمان بيماري را عهدهدار ميباشد .

اينكه از بعضي مواد جهت ساخت شكل ظاهري دارو بهرهگيري ميشود تنها حكم يك Medium ( واسطه ) و يك انتقال دهندهي اثرات درماني را دارد و نه اينكه خود عامل درمان كننده باشد ، چرا كه ماده زمينه ( قرص يا گلبول يا ... ) در تمامي داروها يكسان ميباشد و نميتواند گستره وسيع اثرات داروهاي هوميوپاتي را به هيچ وجهي توجيه نمايد ، درك اين اكتشاف گيج كننده ميباشد .

اين پديده نميتواند به طور واضحي توسط آناليز شيميايي معمولي و رايج توضيح داده شود . اين داروها به قدري رقيق شدهاند كه حتي يك ملكول از مادهي اصلي در آنها وجود ندارد ولي با اين حال اثرات آنها بسيار واضح و حقيقي است و جاي هيچ گونه شكي را باقي نميگذرد . حتي اثرات آن به گونهاي است كه يك فرد بيمار را به سرعت درمان كرده و هيچ عارضهاي نيز از خود بر جاي نميگذارد . هانمان كشف كرد كه حتي افرادي كه از امراض مزمن و عميق رنج ميبرند نيز اگر داروي هوميوپاتي مناسبي دريافت نمايند پيشرفت چشمگيري از نظر درماني خواهند نمود .

با اين تفاسير ، هانمن حدس زد كه به داروي « انرژي » دست يافته زيرا از نظر آناليز شيميايي هيچ مادهاي در داروي ساخته شده توسط او وجود نداشته است . او به اين نتيجه رسيد كه بايستي يك اصل انرژيزا براي انسان وجودداشته باشد كه به بدن و كالبد فيزيكي او انرژي و روح ميدهد و هر گاه اين اصل انرژي بخش متاثر شود ، علائم بيماري نمايان ميشود و در اين سطح است كه درمانهاي تقويت شده اثر اوليه خود را نشان ميدهند و ما به اين سطح ، سطح ديناميك ( dynamic level ) گفته و به اين اصل انرژيزا نيروي حياتي ( Vital force ) اطلاق ميكنيم .


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

محمد نارويي [ 1392-02-25 ]
با عرض سلام اينجانب مي توانم براي شما داروي با قيمت ارزان تر بياورم در صورت تمايل با من تماس بگيريد با تشكر محمد نارويي

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر